Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”

Założona w Poznaniu w 1968 r. przez Agnieszkę Duczmal. Do chwili obecnej Orkiestra pod jej batutą nagrała dla Polskiego Radia ponad 10.000 minut muzyki obejmującej repertuar od baroku do współczesności i wykonała setki koncertów transmitowanych przez Polskie Radio. W swoim dorobku Orkiestra posiada ponad 51 wydawnictw płytowych. Prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując często ze światowej sławy solistami, takimi jak: Maurice André, Martha Argerich, Patric Gallois, Steven Isserlis, Gary Karr, Kevin Kenner, Mischa Maisky, Jeremy Menuhin, Igor Oistrakh, Michala Petri, Ivo Pogorelić, Alexandre Rabinovitch, Vadim Repin, Grigory Sokolov, Guy Touvron, Henryk Szeryng oraz z czołowymi solistami polskimi. Od 2009 r. drugą dyrygentką Orkiestry jest Anna Duczmal-Mróz. Ten kobiecy duet jest ewenementem w skali światowej.

Program:

Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op. 4 nr 3 (ar. A. Duczmal)
Mikołaj Górecki – Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową
Roxanna Panufnik – „Jesień w Albanii” z „Four World Seasons”
Antonín Dvořák – Kwartet smyczkowy nr 12 F-dur op. 96 „Amerykański” (ar. A. Duczmal)

Anna Duczmal-MrÓz

Po debiucie na festiwalu w Bad Kissingen została okrzyknięta przez niemiecką prasę „sensacyjną dyrygentką”. Jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niejednokrotnie prowadziła koncerty z orkiestrami w Niemczech, Włoszech, Belgii, Austrii, Ameryce Południowej oraz współpracowała ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami w Polsce, w tym z Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią, NOSPR. Występowała w znakomitych salach koncertowych, takich jak Wiener Konzerthaus Mozart Hall czy Palais des Beaux-Arts w Brukseli oraz na wielu znaczących festiwalach w Polsce, Niemczech i Ameryce Południowej. W roku 2003 debiutowała w Polsce, dyrygując Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, a od 2009 jest jej drugą dyrygentką.

Jarosław ŻoŁnierczyk

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. W 1989 r. ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w której obecnie wykłada na stanowisku profesora. Od 1987 r. jest koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, z którą często występuje także jako solista. Wielokrotnie koncertował w kraju i zagranicą (Niemcy, Belgia, Francja, Dania, Wielka Brytania, Japonia). Jest także liderem kwartetu smyczkowego Wieniawski złożonego z muzyków Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. W 1989 r. popularny poznański dziennik Głos Wielkopolski uhonorował go Medalem Młodej Sztuki przyznawanym młodym twórcom za szczególne osiągnięcia artystyczne.

Dofinansowany ze środków Ministra Kultury i dziedzictwa narodowego

Orkiestra kameralna polskiego radia amadeus