JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ

Twórca techniki żel-art polegającej na nanoszeniu wielu kropek długopisami żelowymi na plamy rozlanego tuszu – przeciętnie w jednym centymetrze kwadratowym mieści się od 350 do 400 kropek. Tą niezwykłą techniką artysta od 8 lat tworzy wspaniałe, misterne grafiki do plakatów promujących Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Errantia Musica”.

Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych polskich kompozytorów muzyki teatralnej, filmowej i rozrywkowej. Był współzałożycielem grupy muzycznej Anawa, należał do kabaretu Piwnica pod Baranami. Uczestniczył w wielu festiwalach i jest laureatem licznych nagród. Współpracował z wybitnymi artystami, takimi jak Marek Grechuta czy Grzegorz Turnau. Napisał ścieżki dźwiękowe do wielu polskich filmów, m.in. do „Papuszy” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Z czasem w kręgu zainteresowań kompozytora zaczęły pojawiać się większe formy muzyczne, dlatego też w 1992 r. stworzył oratorium „Nieszpory Ludźmierskie” do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego.

Polkowiczanom Jan Kanty Pawluśkiewicz jest szczególnie bliski jako kompozytor hejnału dla miasta, który codziennie rozbrzmiewa z wieży ratuszowej. W 2007 r. artysta otrzymał również tytuł Honorowego Obywatela Gminy Polkowice.