Szanowni Państwo,
już po raz 10 mam przyjemność zaprosić Państwa na Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej "Errantia Musica".
Rozpoczynaliśmy skromnie, od jednodniowego wydarzenia, a dziś możemy cieszyć się Festiwalem, który jest prawdziwym świętem muzyki, przykuwającym uwagę melomanów nie tylko z Polkowic, ale i miast sąsiednich.
Interesujący program i wybitni muzycy to atuty Festiwalu, które sprawiły, że z roku na rok zdobywał on coraz liczniejsze grono sympatyków. Wśród nich znalazł się Jan Kanty Pawluśkiewicz (prawdziwy człowiek renesansu, przyjaciel i Honorowy Obywatel Polkowic, autor Hejnału Naszego Miasta), który od trzech lat projektuje festiwalowe plakaty.
W ciągu tej dekady mieli Państwo okazję wysłuchać najpiękniejszych dzieł muzyki organowej i poważnej w wykonaniu najwybitniejszych instrumentalistów. Obok utworów zaliczanych do klasyki muzyki organowej, np. Toccaty i fugi d-mol Jana Sebastiana Bacha, organy w Kościele św. Michała Archanioła rozbrzmiewały także dźwiękami dzieł współczesnych, operowych, a nawet jazzowych.
Na Festiwalu gościliśmy wielu wybitnych organistów, m.in. Elżbietę Karolak, Ewę Polską, Andrzeja Garbarka, Jana Bokszczanina, Roberta Grudnia, Michała Markuszewskiego oraz znakomite zespoły, m.in. Chór Męski OKTOICH, Glass Duo, Hob-Beats Percussion Duo, Motion Trio, Essentia Musica. Jubileusz zobowiązuje, dlatego program 10. edycji Festiwalu jest naprawdę wyjątkowy! Koncerty organowe w jazzowych aranżacjach, muzyka filmowa (w tym m.in. motyw przewodni z filmu "Indiana Jones") na organy, skrzypce i saksofon, mistrz klasycznej gitary Krzysztof Pełech i dwa znakomite krakowskie zespoły Kroke oraz Motion Trio.
Mam nadzieję, że podobnie jak w latach ubiegłych te muzyczne propozycje Państwa zainteresują i że Kościół św. Michała Archanioła znów szczelnie wypełni liczne grono melomanów. Publiczność bowiem nadaje sens istnienia Festiwalu, to właśnie dla Państwa my - organizatorzy i artyści – przygotowujemy to muzyczne święto.

 
Serdecznie zapraszam!
Andrzej Wierdak
Dyrektor Polkowickiego Centrum Animacji